• śr.. lis 29th, 2023

smart-ui.org

Inteligentny Interfejs uzytkownika SUI

Odzyskiwanie danych Jak samodzielnie przeprowadzić odzyskiwanie danych

Co to jest odzyskiwanie danych? Najprościej rzecz ujmując, jest to proces odzyskiwania usuniętych lub utraconych plików z dysku twardego urządzenia. Chociaż proces ten może być wykonywany przez wysoko wykwalifikowanych inżynierów w pomieszczeniach czystych, można go również przeprowadzić samodzielnie przy użyciu stosunkowo prostych metod i narzędzi. W tym artykule przyjrzymy się kilku najczęstszym przypadkom. Po podjęciu decyzji, czy należy skorzystać z usług odzyskiwania danych, warto rozważyć poniższe wskazówki.

Odzyskiwanie danych to proces polegający na odzyskiwaniu utraconych lub usuniętych plików z dysku twardego urządzenia

Co to jest odzyskiwanie danych? Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania plików z urządzenia pamięci masowej, dysku twardego lub innego rodzaju nośnika cyfrowego, nawet po ich usunięciu lub sformatowaniu. Do odzyskiwania brakujących plików stosuje się różne techniki i metody. Jednak odzyskiwanie danych działa tylko w przypadku plików, które były kiedyś obecne na nośniku pamięci i nie obejmuje plików, które nie zostały zapisane w pamięci trwałej.

Istnieją dwa główne rodzaje technik odzyskiwania danych: sprzętowe i programowe. Odzyskiwanie danych za pomocą sprzętu polega na naprawie uszkodzonych lub wadliwych dysków twardych, natomiast metody oparte na oprogramowaniu polegają na przywracaniu danych do stanu użyteczności. Programy do odzyskiwania danych z dysków twardych mogą naprawić uszkodzone systemy plików lub tablice partycji, przywracając dane do ich pierwotnego stanu. Ponadto specjalistyczne oprogramowanie do odzyskiwania danych może wykonać obraz uszkodzonego nośnika, pomimo przerywanych błędów i uszkodzeń tabeli partycji. W przeciwieństwie do metody tradycyjnej, ten rodzaj odzyskiwania danych nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu ani dostępu do talerzy dysku twardego.

Programowe odzyskiwanie plików umożliwia przywrócenie utraconych lub usuniętych plików

, w tym zdjęć i filmów. Oprogramowanie działa poprzez odczytanie pierwszej kopii informacji o pliku. Niektóre typy plików są tracone na zawsze, ale niektóre z nich można odzyskać. Niektóre programy do odzyskiwania plików potrafią nawet ręcznie zrekonstruować nagłówki plików. Najważniejsze jest wybranie oprogramowania do odzyskiwania danych, które sprawdzi się w konkretnym przypadku.

Może być wykonywana w pomieszczeniach czystych przez przeszkolonych inżynierów

Inżynierowie, którzy przeprowadzają odzyskiwanie danych w pomieszczeniach czystych, przechodzą specjalne szkolenie w zakresie tej procedury. Podczas gdy zwykły inżynier może pracować z urządzeniem i wydobywać dane, przeszkoleni inżynierowie mogą naprawiać uszkodzone urządzenia i odzyskiwać utracone dane z większym powodzeniem. Techniki odzyskiwania danych różnią się w zależności od stopnia uszkodzenia i rodzaju uszkodzonego nośnika. Odzyskiwanie danych w pomieszczeniach czystych wymaga przeszkolonych inżynierów i środowiska o kontrolowanym poziomie zanieczyszczeń.

Aby zapobiec wpływowi cząstek unoszących się w powietrzu na talerze dysku twardego, inżynierowie muszą wykonywać swoją pracę w pomieszczeniach czystych. Pomieszczenia czyste są specjalnie zaprojektowane do usuwania najdelikatniejszych cząstek. Inżynierowie pracujący w pomieszczeniach czystych muszą nosić specjalną odzież ochronną i stosować bardzo dokładne filtry, aby uniknąć uszkodzenia delikatnych elementów dysku. Odzyskiwanie danych w środowisku innym niż pomieszczenia czyste jest niemożliwe bez użycia specjalistycznego sprzętu.

Można ją przeprowadzić na martwym lub zniszczonym dysku twardym

Do wykonania tej metody potrzebny jest młotek i sprzęt ochronny. Po umieszczeniu napędu na płaskiej powierzchni ostrożnie rozbij go młotkiem, aż roztrzaska się na tysiące kawałków. Następnie ostrożnie wyjmij złącza danych z napędu i płytki drukowanej. Można również wykonać otwory w talerzu dysku twardego za pomocą wiertarki. W ostateczności ten proces spowoduje, że dysk twardy stanie się bezużyteczny, ale istnieje ryzyko, że talerze dysku mogą być porysowane i połamane.

Dobra wiadomość jest taka, że metody kryminalistyczne są stale udoskonalane. Można na przykład odczytywać małe fragmenty dysków i obrazy duchów. I chociaż niszczenie chemiczne jest doskonałym sposobem na zniszczenie dysku twardego, nie jest ani praktyczne, ani bezpieczne. Istnieje kilka sposobów niszczenia dysku twardego, ale trzy najskuteczniejsze to wiertło, kuchenka mikrofalowa i termit.

Zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest całkowite zniszczenie dysku twardego. Na przykład chcesz sprzedać części komputera lub go wyrzucić. Nie chcesz jednak pozostawiać na nim poufnych informacji. Problemem jest powierzchnia magnetyczna dysku twardego. Szlifowanie, papier ścierny lub młotek są lepszym rozwiązaniem. W przypadku sprzedaży komputera można również poddać recyklingowi jego podzespoły, w tym talerze.

Wykorzystuje stosunkowo proste metody i narzędzia

Wiele zaawansowanych programów do odzyskiwania danych wykorzystuje sieci neuronowe, które rozpoznają kodowanie określonego zestawu znaków. Na przykład Tłumacz Google i Tłumacz Bing wykorzystują te metody do automatycznego rozpoznawania języka wejściowego. Proste algorytmy umożliwiają również tym narzędziom rozpoznawanie zestawów znaków w plikach HTML, RTF i XML. W przypadku utraty danych z komputera użytkownika może on chcieć skonsultować się z ekspertem, aby dowiedzieć się, jak odzyskać dane.

Z drugiej strony pliki tekstowe są często trudne do odzyskania. Dzieje się tak, ponieważ nie zawierają one nagłówków. Ich struktura jest podobna do losowych danych binarnych, z ograniczonym zakresem zestawów znaków. Narzędzie do odzyskiwania danych może jednak wykryć takie klastry dysków i przeprowadzić ich głębokie skanowanie w celu odzyskania części utraconych plików. Po rozpoznaniu pliku można go ponownie utworzyć za pomocą menedżera plików.

Innym rodzajem programu do odzyskiwania danych jest oprogramowanie do czyszczenia dysku. Narzędzia te wykorzystują szereg technik w celu oczyszczenia dysku z usuniętych danych. W wielu przypadkach program do odzyskiwania danych automatycznie usuwa wszystkie niepotrzebne pliki. Zapobiega to niszczeniu przez oprogramowanie kolejnych danych na dysku twardym. Odzyskiwanie danych jest ważne dla zdrowia komputera i danych osobowych

, a ten program pozwoli je wszystkie odzyskać.

To kosztuje

Być może słyszeliście już, że odzyskiwanie danych jest kosztowne. W zależności od stopnia trudności awarii dysku twardego można liczyć się z wydatkiem od kilkuset do kilku tysięcy dolarów. Ale czego należy się spodziewać w przypadku podobnego problemu z innym dyskiem twardym? Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę:

Po pierwsze, koszt odzyskiwania danych różni się w zależności od firmy. Większość firm pobiera zryczałtowaną opłatę za odzyskanie danych, a stawka godzinowa wynosi zazwyczaj 150 USD za godzinę. Może się to wydawać dużo, ale rzeczywisty koszt odzyskiwania danych zależy od typu dysku twardego, interfejsu i stopnia uszkodzenia. Większość firm nie ujawnia swoich opłat w Internecie, więc trudno jest określić ich ceny. Na szczęście większość zadań związanych z odzyskiwaniem danych jest stosunkowo prosta i wymaga mniej czasu i sprzętu. Niektóre zadania wymagają jednak użycia specjalistycznych narzędzi.

Koszt odzyskiwania danych zależy od ilości utraconych danych, ale także od czasu potrzebnego na odzyskanie informacji. Odzyskanie terabajta danych może potrwać kilka minut, a pięciu megabajtów – kilka godzin. Ponadto odzyskanie poważnie uszkodzonego smartfona może potrwać kilka godzin, co oznacza, że koszt odzyskania danych będzie znacznie wyższy niż w przypadku terabajta danych.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]

By akte